טיפול בעזרת בעלי חיים

"כלב הוא אי של שפיות במה שנראה כמו עולם משוגע. חברות שומרת על ערכה המסורתית והבטחון שהיא טומנת בחובה במערכת יחסית של אדם לכלבו. אם זה כלב, חתול, ציפור, דג, צב או כל בעל חיים שיש לך, אתה יכול לסמוך על העובדה שהבעל חיים שלך תמיד יהיה נאמן לך, אינטימי, לא תחרותי, ללא קשר למזל הטוב או הרע שמאיר לנו בחיים."

אם אתה חובב בעלי חיים, אתה תתחבר לציטוט הזה מפיו של פסיכולוג ילדים הנקרא ד"ר בוריס לוינסון. ונראה שרובינו כאלה.

אין שום ספק שלבני אדם יש קשר חזק עם בעלי חיים, והקשר הזה הוא שהביא ליצירת התחום הנקרא טיפול בעזרת כלבים, או טיפול בעזרת בעלי חיים – הרעיון שבעלי חיים יכולים לעזור לאנשים להשתקם ממצבים רפואיים מסוימים.

למעשה ד"ר לוינסון שחשב לראשונה על הרעיון של טיפול בעזרת כלבים ב1960, לאחר שמצא שהוא יכול להקשר טוב יותר לילד מופנם בן 9 בכל פעם שהכלב שלו – הנקרא ג'ינגלס – היה איתו בחדר. עם ג'ינגלס נוכח – אשר ד"ר לוינסון קרא לו העוזר מטפל שלו – הוא מצא שהוא יכול לקבל יותר אמון מהילד, משהו שבעבר מטפלים נכשלו.

ב1961 ד"ר לוינסון הציג את הרעיון של טיפול בעזרת בעלי חיים לאיגוד הפסיכולוגים האמריקאי. באותו הזמן, התיאוריה פגשה ציניות. אבל סקר שנערך על ידי ד"ר לוינסון 10 שנה אחרי מצא שמתוך 319 פסיכולוגים, 16% השתמשו בבעלי חיים כעזורים במהלך הטיפול, מה שהעיד שאנשים התחילו לקבל את הרעיון של טיפול בעזרת בעלי חיים.

היום, טיפול בעזרת בעלי חיים פופולרי מאי פעם, דו"ח מ2011 של המחלקה לרפואה בארה"ב, המרכז לבקרה ומניעת מחלות והמרכז הלאומי לסטטיסטיקת רפואה גילה שכמעט 60% מהמוסדות המטפלים בקשישים סיפקו טיפול בעזרת כלבים למטופליהם.

מה זה טיפול בעזרת בעלי חיים?

טיפול בעזרת בעלי חיים הוא התערבות טיפולית המשתמשת בבעלי חיים לעזור בשיקום מבעיות רפואיות ולעזור לאנשים להתמודד עם מצבים רפואיים מסוימים.

הטיפול מאמינים בעל מגוון של השפעות מועילות, הכוללות שיפור אישי וחברתי, הערכה עצמית משופרת, מצב רפואי משופר, יכולות חברתיות משופרות והגברה של האמפטיה ויכולות הנתינה.

מטופלים עם כשל לב כרוני, סרטן, פוסט טראומה, אוטיזם, הפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות וסכיזופורניה הם חלק מהקבוצות הנהנות מטיפול בעזרת בעלי חיים.

מוקדם יותר השנה, העיתון "Medical News Today" דיווח על מחקר מאוניברסיטת אוהיו, אשר מצא שטיפול בעזרת בעלי חיים המשלב סוסים שיפר סימפטומים של חולים באלצהיימר.

שותף למחקר, הולי דבלקו, פרופסור לעבודה סוציאלית אמר על הממצאים:

"רצינו לבחור האם אנשים עם שטיון יכולים לקבל השפעות חיוביות מאינטראקציה עם סוסים, ומצאנו שהם יכולים – בהחלט. החוויה מיידית שיפרה את מצב רוחם, ומצאנו קשר לפחות מקרים של התנהגויות שליליות."

יחידים אשר סובלים ממגבלות פיזיות יכולים גם להנות מקבלת טיפול בעזרת בעלי חיים. רכיבה טיפולית מראה קשר לשיפור בכח, גמישות ושיווי משקל.

טיפול בעזרת בעלי חיים לא מוגבל רק לכלבים, חתולים וסוסים. הוא יכול לכלול כל דבר מחמורים, ארנבות ובאושית, נחשים ואפילו עכבישים. בקליניקה באנגליה משתמשים בטרנטולה שנקראת פלאפי לטיפול באוטיזם.

בעבר העלו חששו לגבי הבטיחות וההגיינה של טיפולים אלה, במיוחד אם הם מבוצעים בבתי חולים. עם זאת, חוקים נקבעו להבטיח שבעלי החיים הם מאומנים, נקיים ומחוסנים. עד לתאריך זה לא התקבלו שום דיווחים על בעיות.

איך טיפול בעזרת בעלי חיים עובד?

בכללי, ההטבות מטיפול בעזרת בעלי חיים נובעות מאינטראקציה עם בעלי חיים. חלק מהפורמטים כוללים דאגה לבעלי החיים על בסיס קבוע. למשל טיפול בעזרת סוסים יכול לדרוש מהמטופל להאכיל, לטפח ולרחוץ את הסוסים פעם או פעמיים בשבוע.

בקשר לאיך טיפול בעזרת סוסים עוזר לחולי אלצהיימר, דבלקו אמר לעיתון:

החשיפה לחיות יכול להביא לרמות גבוהות יותר של יצירת קשר חיובית ופחות התנהגויות בעייתיות, מה שיכול לעזור בטיפול באדם עם המחלה.

בנוסף טיפול בעזרת בעלי חיים "פותח לאדם את העולם" עבור יחידים עם אלהציימר או שטיון..זה לא נדיר למצוא אנשים עם שטיון שעולמם מתכווץ לסיפוק צרכיהם הבסיסיים ביותר, ומערכות יחסים עם בעלי חיים יכולים לספק להם גירוי ומשהו לחשוב עליו ולדבר עם אחרים."

סוגים אחרים של טיפול בעזרת בעלי חיים כוללים הבאת בעל חיים למוסד הטיפולי עבור המטופל. לדוגמה – Pet Partners – מוסד ללא כוונות רווח בארה"ב מספק טיפול בעזרת בעלי חיים – על ידי מתנדב שמביא חתול למרכז שיקום לעבוד יחד עם המטפל התעסוקתי בטיפול בילד עם בעיות תנועה. המטפל התעסוקתי מבקש מהילד לטפל בקולר החתול, או לפחות פחית אוכל על מנת להאכיל את החתול – פעילויות שיפשרו את היכולות המוטוריות של הילד.

"טיפול בעזרת בעלי חיים יכול לספק את המוטיבציה הדרושה כל כך על מנת לשפר את איכות חייו של המטוםל" אומרת מארי קרייג, מנכ"לית Pet Partners.

האם צריך להיות יותר פוקוס על השימוש ב-טיפול בעזרת בעלי חיים?

קרייג מעלה נקודה חשובה:

"זה קל עבור המתנדבים שלנו המעורבים בטיפול בעזרת בעלי חיים לראות ולהבין את ההשפעות החיוביות של פעילויות טיפול בעזרת כלבים. אבל הקסם שקורה בקשרים אלה קשה לכימות ולהוכחה. ההשפעות החיוביות הרבה פעמים נראות רק ליחידים המעורבים בטיפול"

עקב כך, מומחים רבים בתחום הטיפול בעזרת בעלי חיים מאמינים שהטיפול לא מוערך מספיק וצריך להעשות יותר מחקר כדי לחשוף את השפעותיו.

"יש בסיס הוכחות הולך וגדל, אבל רובו הוא יעילותי ולא כמותי" כריס פטלה, מהמרכז לטיפול בעזרת בעלי חיים בארה"ב.

"אנחנו צריכים הוכחות קשיחות בדמות מספרים על מנת לשכנע את חברות הביטוח והמחוקקים שטיפול בעזרת בעלי חיים צריך להיות כלול בפוליסה"

בנוסף היא אומרת שהיא מאמינה שטיפול בעזרת בעלי חיים צריך להיות מומלץ כטיפול אלטרנטיבי למטופלים הסובלים מבעיות פיזיות ונפשיות.

האם טיפול בעזרת בעלי חיים יכול להחליף תרופות?

זה מביא אותנו לשאלה האם טיפול בעזרת בעלי חיים יכול להחליף או להפחית את השימוש בתרופות עבור מצבים רפואיים מסוימים.

מחקר מ2009 מאוניברסיטת לויולה בשיקגו, מצא שמבוגרים המקבלים טיפול בעזרת בעלי חיים – בצורת טיפול בעזרת כלבים – בזמן שמשוקמים מניתוח החלפת מפרק שלם צריכים 50% פחות תרופות נגד כאבים.

ד"ר אדוארד קריגן, אונקולוג בקליניקת מאיו ברוצ'סטר הוא אחד מהמומחים שמחשיבים מאוד את היעילות הרפואית של טיפול בעזרת בעלי חיים, ברמה שהוא רושם את שם החיה שטיפלה במטופל כשהוא רושם את ההיסטוריה הרפואית שלו.

"בעל חיים הוא תרופה ללא תופעותת לוואי שיש לה כל כך הרבה השפעות" הוא אומר. "אני לא יכול תמיד להסביר את זה לעצמי. אבל שנים שאני רואה איך מקרים של טיפול בעזרת בעלי חיים היה יעיל באותה מידה כמו תרופה. זה באמת עוזר לאנשים"

אבל ד"ר דבלקו אומרת לנו שכשזה מגיע למצבים מסוימים, כמו אלצהיימר, טיפול בעזרת בעלי חיים הוא לא טיפול שסביר שיחליף את השימוש בתרופות – למרות שהוא יעיל כטיפול עזר:

השאלה היא, האם יש לנו מספיק הוכחות על מנת לספק משאבים כלכליים לשירותים אלה? האם טיפול בעזרת בעלי חיים יוביל לחיים ארוכים יותר או  להפחתה בטיפולים נמרצים או אשפוזים מחדש? כנראה שלא. אבל טיפול בעזרת בעלי חיים יכול לשפר את איכות חייהם של המטופלים