הקשר האנושי כלבי

הקשר בין בני אדם לכלבים

מערכת היחסים בין כלבים לבני אדם נעה אחורה בהיסטוריה כמעט 100,000 שנה, כאשר הכלבים המבויתים הראשונים היו קיימים. מערכת יחסים שבתחילה התאפיינה בקשר מאוד פיזיולוגי ופרקטי, דרך כלבי עבודה, והתפתחה לקשר יותר רגשי שניתן לקרוא לו הקשר האנושי כלבי.

קשר (Bond) הוא מערכת יחסים קרובה שנוסדה במהלך הזמן בין 2 יצורים חיים. הוא מתפתח בהדדיות והוא מאופיין בשיתוף פעולה. "בונדינג" מאופיין ביצירת מבנה של היקשרות שמערב רגשות רבים. אלה כוללים – חיבה, אמון, אהבה ואחרים. הקשר הכלבי – אנושי הוא קשר עמוק בין 2 מינים שונים שקיים כמו אף קשר אחר בטבע.

הקשר הזה מתודלק על ידי אלמנטים רבים ב"טבע האנושי". הצורך האנושי ב"הזנה רגשית" הוא כל כך חזק שכשהוא לא מתמלא מתחילות תופעות כמו דכאון והדרדרות כללית בבריאות. האפשרות להזין רגשית כלב מספקת את האפשרות לבטא אהבה וחיבה והיא הזדמנות לתת מקום להתנהגויות אנושיות טבעיות של דאגה ונתינה שלפעמים אין להם מקום אחר להתבטא, מה שמוביל לבריאות נפשית ופיזית גדולה יותר (Case, 2005). מחקרים הראו שאצל אנשים מבוגרים כלבים הצליחו להשפיע לטובה בעוצמה גבוהה על איכות החיים שלהם. כלבים "עושים" את זה על ידי הפחתה של הופעת דכאון והפחתה של רגשות בדידות. הם גם משפיעים לטובה על המוטיבציה של האדם להיות פעיל יותר וחברתי יותר. בחברת כלבים אנשים מבוגרים מראים נטייה גבוהה יותר לעסוק בפעילות שלא היו עושים אחרת. אם זה פעולה פשוטה של לזרוק כדור, או לקחת את הכלב לטיול, מצליחים לשכנע את האדם המבוגר לקחת מקום פעיל יותר בחייו. (Hart, 2008).

 

הקשר האנושי כלבי לא רק מספק שמחה, אלא יש לו גם הטבות בריאותיות לשתי הצדדים המעורבים.

מחקרים הראו שרק להיות ליד כלב יכול להוריד את לחץ הדם והדופק של בן האדם והכלב. אספקטים נוירוכימיכלים והורמונלים גם מושפעים לטובה ב2 הצדדים על יד הקשר האנושי כלבי (Case, 2005).

האופי הבלתי – שיפוטי של הכלב מספק הרגשת נחמה וחום שמוביל להפחתה ברמות החרדה. בני אדם יכולים לדבר, לקרוא, ולהביא את עצמם באופן חופשי ליד כלבים ללא הפחד מפני שיפוטיות. הם חווים אהבה ללא תנאים בחברת כלבים והרבה שינויים פיזיים קורים בתהליך המקל והמשחרר הזה. שינויים כמו הפחתה ברמות החרדה והלחץ, והעלאה של תחושת הרוגע. אלה כוללים העלאה ברמות הבטא-אנדרופינים ודופמין בפלסמה. גם כלבים מראים אותה השפעה כאשר נמצאים ליד בעליהם.

 

טיפול בעזרת כלבים היה בימוש כבר יותר מ100 שנים על מנת לספק תמיכה רגשית, חברות ובריאות פסיכולוגית לאוכלוסיות מגוונות של אנשים. סוג הטיפול הזה אפשרי רק בזכות הקשר האנושי כלבי.

ד"ר בוריס לווינסון, פסיכולוג מ1960 החל לשלב כלבים במהלך הטיפולים שלו. הוא גילה שהמטופלים הראו יותר חיבה ואמון לכלבים ועם הזמן הצליחו להפתח ולעבוד יחד עם המטפל. תכנית בסגנון הזה עכשיו פועלות מסביב לעולם בבתי חולים,בתי אבות, בתי ספר, הוסטלים ועוד בין היתר.

האהבה ללא תנאי שכלבים מקיפים אותנו בה יוצרת קשר שהיה אתנו כבר עשרות אלפי שנים.

הכלב באמת השפיע כל בני האדם בדרכים חיוביות באותו הזמן שהוא בעצמו מקבל תמיכה וחברות דרך הקשר האנושי כלבי.

 

"כל אחד צריך ליטוף" – טיפול בעזרת כלבים מתוך "הארץ"

  • 5/5
  • 1 rating
1 ratingX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%100%

סיפורים קשורים

השאר תשובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *