מוטיבציה באילוף כלבים – התיאוריה מאחורי
קרדיטCRYROLFE / Foter / CC BY

מוטיבציה באילוף כלבים – התיאוריה מאחורי

[sociallocker id="2525"]

מוטיבציה באילוף כלבים

 

אני בן 65 שנים. במהלך ה40 שנה האחרונות אילוף כלבים היה התשוקה שלי בחיים. זה מה שאני עושה, זה מה אני לומד וזה משהו שאני לומד דברים חדשים לגביו כל יום. זה גם משהו שלמזלי הגדול אני מצליח להביא פרנסה ממנו לי ולמשפחתי.,

אולי זו התשוקה שלי למצוא דרכים טובות יותר שגורמת לי לשתף את מה שאני לומד. או אולי אני מנסה לפצות על כל האילוף הגרוע שעשיתי עם הכלבים הישנים שלי (שלכולם הגיע טוב יותר ממה שנתתי להם) זה גורם לי לרצות לעזור לאנשים לא לחזור על הטעויות שאני עשיתי.

אילוף כלבים זהמסע וזה מסע שאין לו סוף. בדיוק כשמגיע הרגע שאנחנו חושבים שהבנו הכל מגיע משהו שמפוצץ לנו הכל בפרצוף ומזכיר לנו שיש עוד הרבה מה ללמוד.

משזה נאמר, הדבר הכי חשוב לכל בעלים חדשים של כלב ללמוד, אם הוא רוצה להפוך למאלף כלבים מוצלח הוא איך להשיג ולשמור על "חיברות" (Engagement) עם כלבו.

חיברות זו התנהגות נלמדת שהיא למעשה "סטייט אוף מיינד" אצל הכלב. כלב "מחובר" הוא כלב שנמצא ב100% פוקוס על הנוהג. כלב מחובר רוצה להיות איתנו ורוצה מה שיש לנו להציע. מה שיש לנו הוא או הצעצוע שהוא הכי אוהב בעולם, או אוכל באיכות גבוה. מעטים הכלבים שישארו מפוקסים עלינו רק בגלל שהם רוצים לשמוע מילה טובה מאתנו, רוב הכלבים צריכים יותר מזה כדי לשמור על פוקוס. אדבר על כך מאוחר יותר. כרגע מה שזה אומר זה שהכלב רוצה להיות איתנו ורוצה את מה שיש לנו יותר מכל דבר בעולם.

ברגע שמאלף כלבים מבין שחיברות יכול להפוך להתנהגות נלמדת שיכולה להיות מופעת בפקודה, הוא כבר נמצא בפער על מתחריו. בזמנים של פעם היינו יותר מתעניינים בלימוד פקודות קודם. היינו מלמדים את הכלב שב, ארצה, ורגלי ואז דואגים למצב רוח וגישה חיובית. עשינו את זה לגמרי הפוך. גילינו שכלבים שלומדים חיברות בשלב ראשון נהיים כלבים עם גישה הרבה יותר טוב ללמידה ואילוף. כלבים שלמדו להיות "מחוברים" לנוהגם יהיו בעלי קשר חזק יותר אליו גם.

להבין איך אפשר ליצור חיברות בפקודה, שינה את הדרך בה אנו מגדלים גורים בבית. אנחנו כעת מעבירים את ה6-8 החודשים הראשונים בחייהם בללמד אותם להיות מפוקסים עלינו כשאנחנו מבקשים. הזמן שאנחנו "מבזבזים" על זה הוא על מנת שנקבל את הפוקוס הזה בסביבות משתנות. במילים אחרות אנחנו מלמדים אותם להיות מפוקסים בסביבה עם יותר ויותר גירויים.

העבודה הזו נהיית המהות של תהליך הסוציאליזציה של כלבינו. אנחנו לא מלמדים כלבים להסתדר עם כלבים אחרים, אנחנו מלמדים אותנו להתרכז בנו ליד כלבים אחרים. אנחנו לא רוצים שהגורים שלנו יהיו תחת אינטראקציה עם זרים אלא אנחנו רוצם ללמד אותם שיהיה אתנו בסביבת זרים.

אנחנו קוראים לגירויים "מוטיבציה באילוף כלבים" בגלל שגירוי נותן לכלב מוטיבציה להקשיב לנו ולתת לנו תשומת לב. כשאנחנו מלמדים חיברות אנחנו לומדים להפוך למוטיבטור החזק ביותר עבור כלבינו. המטר שלנו היא ללמד את הכלב שלנו להתפקס עלינו, להסתכל עלינו כמוטיבציה חזקה יותר מגירויים אחרים.

אם יכולנו לחשוב על בעיות התנהגות של כלבים כעל מוטיבציות שמתחרות אחת בשניה אז היינו יכולים להסתכל על בעיה כהזדמנות להפוך אותנו למוטיבציה גדולה יותר עבור כלבינו.

 

 

 

מוטיבציות ברמה גבוהה – השיטה הישנה מול השיטה החדשה

השיטה הישנה הייתה מבוססת על או הולכת הכלב עם רצועה ונתינת פרס על התנהגות רצויה, או שימוש באוכל על מנת להוביל את הכלב לעשות את הדבר המבוקש (ארצה/גלגול) ואז לתת לו צופ'ר כפרס. המחשבה הייתה שאם זה יעשה מספיק פעמים הכלב יבין מה מצופה ואז יעבוד עבור הפרס.

יש חור בשיטה. החור הוא שהכלב צריך להיות בסטייס אוף מיינד הנכון ושצריך להיות לו רצון לשיתוף פעולה. אם הכלב נמצא בסביבה שיש לו משהו מעניין יותר לעשות מלשתף איתך פעולה אתה בבעיה. אנחנו קוראים לזה "מוטיבציות מתחרות". באותו נושא אפשר לקרוא את המאמר מתי להפסיק לתת אוכל כפרס.

במערכת הישנה מה שהיה קורה שהנוהג היה צריך להכריח את הכלב לשים לב בעזרת לחץ מסוג כלשהו. עם הזמן זה גרם לכלבים לא לאהוב אימוני משמעת ואילוף. זה גם פגם בקשר בין הכלב לנוהג.

לצערינו רוב שעורי אילוף הכלבים עדיין עובדים ככה. אם אתה חושב על שעורי משמעת כעל "מוטבציות מתחרות" אז לא קשה לראות שחדר מלא בכלבים או אנשים הוא מעניין יותר מלבצע פקודה.

שעורי משמעת טיפוסיים מתחילים בכך שהכלב חושב שבסך הכל זה דיי נחמד אבל לא לוקח לו הרבה זמן לשנות את הגישה בגלל שהנוהג שלו חייב להכריח אותו בעזרת לחץ מסוג כלשהו לשים לב ולהיות מפוקס עליו כשהוא מפוקס מכלבים אחרים. כשזה קורה אנחנו רואים שהכלבים מתחילים להגיע לשעורים קצת מסוקרנים אבל חוששים, אבל הזמן הגישה שלהם משתנה. הזנב יורד למטה והם אפילו מתנהגים בחששנות. הנוהג חושב שהכלב מתנהג כך בגלל כל ההמולה. כשלמעשה הכלב מתנהג כך כי הוא יודע שהולכים לכפות עליו לעשות דברים שהוא לא מעוניין בהם.

 

לחשוב במושגים של מוטיבציה באילוף כלבים

אם נלמד בעלי כלבים חדשים לחשוב במושגים של מוטבציות מתחרות, נוכל לגרום להם להיות מעוניינים לעבוד על להיות מעניינים עבור הכלב שלהם, ובכך נקבל כלבים שאוהבים ללמוד דברים חדשים. אלה יהיו כלבים שאוהבים שעורי משמעת ונוהגים שיש להם קשר מעולה עם כלביהם המאולפים.

המילה לתהליך הזה היא "חיברות". חיברות פשוט אומר שהכלב רוצה להיות איתנו, הוא לגמרי מפוקס עלינו והוא רוצה את מה שיש לנו.

 

הבסיס של חיברות עבור מוטבציה באילוף כלבים

ב- מוטיבציה באילוף כלבים אף מאלף כלבים לא יכול לקחת כלב חדש ולגרום לו להיות מפוקס עליו שהפעמון של הדלת מצלצל. הוא גם לא יכול להוציא ארנבת מהכובע ולבקש מהכלב לבוא כשהוא קורא לו כשהכלב בדיוק רודף אחרי ארנבת אמיתית.

אבל מאלף מנוסה, יכול עם הזמן ללמד כלב שהוא חייב לשים לב אליו, ואם הוא ישים לב אליו דברים טובים יקרו.

אנחנו מאלפים לחיברות כך: אנחנו מתחילים בללמד את הכלבים עם מרקרים. בהתחלה אנחנו מוצאים איזה פרס שווה במיוחד עבור הכלב ואנחנו נותנים לפרס הזה מרקר – המילה שיכולה להיות המרקר היא לדוגמה המילה "יופי". זה אומר כשאנחנו אומרים "יופי" הכלב מקבל פרס שווה במיוחד. לזה אנחנו קוראים אילוף כלבים בעזרת מרקר.

ברגע המרקר קיבל משמעות אצל הכלב אנחנו מלמדים את הכלב את הפקודה "עיניים" או "הסתכל עלי" שזה למעשה אומר שכשהכלב יוצר אתנו קשר עין אנחנו "ממרקרים" ("יופי" לדוגמה) את ההתנהגות ונותנים פרס.

מהנקודה הזו הלאה אנחנו מרחיבים ומגבירים את הנתינה של הפרס.אנחנו הופכים נתינת פרס למשחק, מה שזה אומר כשאנחנו אומרים מרקר להתנהגות רצויה אנחנו יכולים או לזרוק את האוכל, או להחזיק אותו ולגרום לכלב לרדוף אחרי היד שלנו, אנחנו יכולים לזרוק לו לפה, למעשה לאלתר ולשחק עם הכלב. במילים אחרות אנחנו גורמים לכלב להיות מסוקרן ו"מחובר" אלינו. הוא לעולם לא יודע מה הולך לקרות. הוא לעולם לא ידוע איך הוא יקבל את הפרס שלו וכמה. כשאנחנו עושים זאת, הוא לא מפסיק לשים לב אלינו כי הוא לעולם לא יודע מתי המשחק ייגמר.

כשהאימונים מתקדמים אנחנו בהדרגה נגביר את הציפיות של מה שאנחנו דורשים מהכלב לעשות לפני שהוא מקבל פרס. מאלפים חדשים מצפים לדברים שיקרו הרבה יותר מדי מהר ממה שהם קוראים בחיים האמיתיים. ראו זאת כאזהרה, דילוג על שלבים או חוסר התמדה והשקעה בכל תהליך יותר בעיות בהמשך בכל הקשור ל- מוטיבציה באילוף כלבים

[/sociallocker]

  • 5/5
  • 1 rating
1 ratingX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%100%

פרסם תגובהhttp://leerburg.com/theoryofmotivation.htm

סיפורים קשורים

השאר תשובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *