כלב אגרסיבי: האבולוציה של אילוף בעזרת קולרים חשמליים

כלב אגרסיבי: האבולוציה של אילוף בעזרת קולרים חשמליים

[sociallocker id="2525"]
המאמר הזה הוא על האבולוציה של שיטות אימון העוסקות בשליטה על אגרסיביות על ידי שימוש בקולר חשמלי. המאמר הזה הוא לא על ללמד אנשים איך להשתמש בקולר חשמלי או או איך להתנות כלב לקולר חשמלי.

אני קניתי את הקולר הראשון שלי ב1979. זה היה קולר טרי-טרוניקס פרו 100 שעלה 1000$. היום מדובר בענתיקה כמובן.

בדיוק כמו שקולרי אילוף חשמליים השתפרו עם השנים והשתנו בצורה דרסטית, כך גם שיטות האימון.

אחד הציטוטים הטובים ששמעתי הוא "כשאתה יודע טוב יותר אתה מבצע טוב יותר". אני מקווה שזה יהיה רלוונטי למי שיקרא את המאמר.

שנים אחורה חשבנו שאנחנו יכולים להשתמש בקולר אילוף חשמלי כדי להפסיק קרבות כלבים או אגרסיביות של כלבים על ידי פשוט נתינת זרם בזמן שהכלב מראה או מתנהג באגרסיביות. אחד לא צריך לעשות זאת יותר מדי כדי ללמוד שזה בדרך כלל עושה את הדברים לגרועים יותר.

יותר מדי כלבים מקבלים זרם בזמן שהם מתנהגים באגרסיביות ולמעשה הם חושבים שהזרם מגיע מהכלב השני והם נלחמים חזק יותר. אם הם עם רצועה והם לא יכולים להגיע לכלב השני הרבה פעמים יסתובבו ויתקפו את הנוהג.

אלא מאתנו שאימנו כלבי משטרה או כלבי עבודה ראו כלבים צעירים שאומנו בעבודת שמירה, שהסתובבו ותקפו את המאמן שלהם בזמן שהוא ליטף אותם על עבודה טובה.

כשזה קורה זה פשוט רפלקס מצדו של הכלב, זה קורה כי כלב צעיר הוא כל כך "מפומפם" שהמוח שלו מפסיק לעבוד. אותו הדבר קורה במידה וכלב מקבל זרם מקולר חשמלי בזמן שהוא במצב גבוהה של דריכות והוא מפוקס על כלב אחר.

 

שיטת האימון הבאה שהגיע הלאה כללה נתינת זרם לכלב כשהוא רק מסתכל לכיוון כלב אחר. לא חיכינו הרבה זמן עד שהכלב יתחיל לנבוח או להשתולל. שמרנו על קשר עין עם הכלב וברגע שהוא הסתכל הוא קיבל זרם.

זה עבד עם חלק מהכלבים ועם כלבים אחרים יותר פעילים שקיבלו זרם גבוהה מדי זה נגמר שוב בכלב שהסתובב והפנה את האגרסיביות לנוהג.

מצאנו שהורדת רמת הזרם צריכה להשתנות במהלך האימון. כלבים שעומדים מול רמת הסחת דעת גבוהה צריכים זרם יותר חזק ובדרך כל. מצאנו גם שחלק מהכלבים צריכים רמות הולכות וגוברות בגלל שהם כבר לא מתרגשים מהרמות הקודמות. השורה התחתונה היא שכל כלב מגיב אחרת וזה תפקידו של הנוהג לקרוא את הכלב ולעשות את השינויים הדרושים.

המערכת עבדה על ידי שלקחנו כלב אגרסיבי להליכה באזור בו ידענו שיש כלבים אחרים. הנוהג שם לב בדריכות על הכלב וברגע שהכלב התפקס על כלב אחר הוא אמר "לא" ונתן זרם.

עוד שיטה עירבה חבר עם כלב שהיה פוגש אותנו בשדה. החבר היה בקצה אחד ואני בשני. היינו הולכים אחד לכיוון השני וברגע שהכלב ראה את הכלב השני הוא קיבל זרם.

התהליך היה חוזר על עצמו שוב ושוב ככה שהנוהג היה יכול ממש לראות את ההתקדמות על ידי המרחק המתקצר בין הכלבים. השיטה הזו עבדה אבל מאמנים מצאו שהכלבים לא עשו "הכללה" לאימון הזה. זה אומר שהכלבים לא היו אגרסיביים בשדה אבל כן ברחוב.

הבעיה עם המערכת הזו, אם אתה חושב על זה, היא שהכלב בהתחלה מקבל תיקון על משהו שהוא לא מבין. הכלב מסתכל על כלב אחר ואתה אומר "לא" והוא מקבל תיקון. האם הכלב חושב שהוא קיבל תיקון בגלל שהוא הלך לכיוון הלא נכון, או אולי כי הוא עמד ליד פח זבל או אולי בגלל מליון סיבות אחרות ולא בגלל שהוא הסתכל על כלב אחר.

העובדה היא שתיקון אמיתי ניתן רק כשכלב יודע בדיוק מה אתה מצפה ממנו והוא מסרב לבצע. . זה לא מה שקורה בשיטה הזו. הכלב מקבל תיקון ולא ברור לו על מה. אין כאן תקשורת ברורה ובהירה עם הכלב.

 

עם הזמן מצאנו דרכים הרבה יותר טובות.

היום אנחנו מתחילים אימון פקודות בשיטת אימון בעזרת מרקר. אחת הפקודות הראשונות שאנחנו מלמדים היא "הסתכל" או "עלי". זה פשוט אומר שאנחנו רוצים שהכלב יסתכלו על הפנים שלנו כשאנחנו מבקשים ממנו. כשזה מבוצע על ידי מרקרים זה הרבה יותר קל ללמד מאשר "שב" או "ארצה".

במהלך אימוני מרקר אנחנו משתמשים בפרסים בעלי ערך גבוהה. כתבתי על זה בהרחבה במאמר התיאוריה מאחורי מוטיבציה באילוף כלבים.

הרעיון הבסיסי של האימון הוא שאנחנו אומרים "הסתכל עלי" ואנחנו ממרקרים את הכלב ב"כן" ברגע שהוא הסתכל. לאחר המרקר אנחנו מהר נותנים פרס בעל ערך גבוהה. כשהפרס שלנו הוא בעל ערך גבוה זה מידי יוצר דרייב וחיברות עם הכלב.

חיברות פשוט אומר שהכלב רוצה להיות אתנו ורוצה את מה שיש לנו. אנחנו מלמדים אותו, דרך חזרות, שהם יכולים להרוויח פרסים על ידי שינסו לבצע את מה שאנחנו מבקשים מהם.

חיברות עם חלק מהכלבים אומר שאנחנו צריכים שהכלב יתחיל להתרגש ולהתלהב מהעבודה, צריך לתת פרסים מגוונים ובעלי ערך גבוהה כדי להאריך את הזמן שהכלב מתעניין בעבודה.

עם כלבים אחרים חיברות אומר שהנוהג משחק על הכלב עם כרית נשיכה.

בשלבים הראשונים של האימון בעזרת המרקר אנחנו לא משתמשים בתיקונים. אנחנו פשוט אומרים "לא" וחוזרים על הפקודה.

אם הפרס שווה במיוחד הכלב ילמד מהר ש"לא" אומר שהם לא מקבלים את הפרס עד שהם ינסו שוב.

מאמר רלוונטי: מתי מפסיקים לתת אוכל כפרס?

חיברות זה השלב החשוב ביותר בכל האילוף. תחשוב על זה רגע – אם אין לך כלב שמחובר ורוצה להיות איתך או רוצה את מה שיש לך, הדרך היחידה ללמד אותו משהו היא על ידי כח והכרח.

יותר מדי פעמים מאמנים חדשים מפספסים את הנקודה הזו. הם מנסים לאמן התנהגויות לפני שהם השיגו חיברות והם לא מבינים למה הכלבים לא לומדין.

לאחר שיש לנו חיברות ולימדנו את הכלב "הסתכל עלי", אנחנו מתחילים לעשות הכללה התנהגות על ידי הוספת גירויים ברמת נמוכה. הגירויים שנשתמש בהם יהיו מגוונים בהתאם למזג של הכלב, היצר שלו והסביבה.

חשוב לציין שכל העבודה תעשה עם רצועה, לא רק עם רצועה אלא גם עם הקולר החשמלי עליו (למרות שאנחנו עדיין לא משתמשים בו).

אנחנו שמים את הקולר על הכלב כמה פעמים ביום. בכל פעם שאנחנו מלבישים אותו אנחנו ממרקרים ונותנים פרס ברגע שהוא על הצואר. המטרה היא לייצר "דיסינטזציה" – כלומר שהכלב לא ישים לב כלל אם הקולר עליו או לא.

כשאנחנו מתחילים לאמן את פקודת ה"הסתכל עלי" אנחנו עושים את זה בסביבה שהכלב מרגיש בנוח. זה אומר ללא הסחות דעת כמו במבטח או בחצר. המטרה בעבודה הזו היא ללמד את הכלב להפסיק לעשות את מה שהוא עושה ולהסתכל עלינו כשמבקשים ממנו.

כשהכלב לומד את ה"הסתכל אלי" בבית אנחנו עושים הכללה לפקודה בחצר, בחצר הקדמית, אצל השכנים, בחניה וכו'. במילים אחרות אנחנו מלמדים את הפקודה בסביבה עם הסחות דעת הולכת וגוברת.

המטרה של האימונים האלה היא להגביר את הסחות הדעת. אנחנו לא עוברים מהמטבח לרחוב ומצפים מ-כלב אגרסיבי שיסתכל עלינו כשהוא רואה כלב אחר.

הסחות דעת מתחילות בבן משפחה שזורק כדור, או צעצוע או סתם עובר ליד.

מאמנים חדשים צריכים ללמוד לדעת כמה זמן לקחת בכל רמה של הסחת דעת. כשאנחנו משנים סביבה אנחנו מוסיפים הסחות דעת, אז אנחנו צריכים לעזור לכלב שלנו. אם זה אומר על ידי פיתוי. אם אנחנו רואים שהכלב פשוט לא יכול להתרכז (בגלל שעשינו את הטעות של הוספת יותר מדי הסחות דעת) אנחנו חוזרים אחורה לסביבה עם פחות הסחות דעת.

במהלך שלב בלמידה אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים מהכנסת תיקונים על חוסר הקשבה. תמיד נזכור שתיקון כלב שעוד לא עשה הכללה לפקודה הוא תיקון לא הוגן.

זה השלב הקשה של האימונים, זה לקבוע אם הכלב בכוונה לא עושה מה שמבקשים למרות שהוא יודע או שהוא פשוט לא מבין עדיין מה אנחנו מבקשים כי הוא לא עשה הכללה.

כמה מילים של עצה, אתה לעולם לא תגרום נזק אם תעזור לכלב, לעומת זאת אתה יכול לפגוע בקשר אם תתן תקון והכלב לא מבין על מה.

אבל כשאנחנו מגיעים למצב שאנחנו יודעים ב110% שהכלב בטוח יודע מה אנחנו מבקשים והוא עשה הכללה זה השלב שאנחנו יכולים להכניס תיקונים על חוסר משמעת.

 

 

בנקודה הזו, אם אנחנו מבקשים מהכלב "הסתכל עלי" והוא מסרב אנחנו פשוט נגיד "לא" וניתן תיקון משיכת רצועה. השלב הזה נמשך בעוצמות הולכות ומתגברות.

עם כלבים אגרסיביים אנחנו לא נכניס כלב כהסחת דעת בהתחלה. בסולם של 1-10 עוד כלב זו הסחת דעת ברמה 10 עבור כלב אגרסיבי.

אותו דבר לגבי תיקונים. אנחנו לא מתחילים בתיקון ברמה 10, אנחנו עושים ניסויים ובודקים. חלק מהכלבים צריכים תיקון קולי בלבד ברמה 1, בזמן שחלק צריכים 5-7-8 ו10. הכל בהתאם לכלב ולרמת ההסחת דעת.

כאן האומנות שבאילוף כלבים נכנסת, כל מאמן צריך לדעת ולהכיר את הכלב שלו וזה בא עם נסיון.

אז אם כלב אגרסיבי לא מציית לנו אנחנו צריכים לחשוב על האפשרויות הבאות:

1. האם תוכל להגיד לכלב "לא" ולעזור לו בכל זאת לבצע את הפקודה.

2. האם תוכל להגביר את ערך הפרס (הרבה מאמנים לא משתמשים בפרסים שווים מספיק).

3. האם עליו לשנות סביבה כדי להפחית את ההסחות דעת.

4. האם עליו להשאר באותו מקום ולהגדיל את המרחק מההסחת דעת.

5. אם האם הוא הגיע לנקודה שהוא צריך לתקן את הכלב על חוסר ציות.

 

שוב פעם, נשתמש בתיקון רק כשאנחנו בטוחים לגמרי שהכלב מבין ויודע את הפקודה ובחר לא לציית.

כשכלב מכיר את התיקון ויודע למה הוא מקבל תיקון זה השלב שאנחנו מכניסים קולר אילוף חשמלי.

אבל לא נוכל להגיד זאת מספיק: "לפני קולר אילוף חשמלי הכלב חייב להכיר מה זה תיקון בעזרת רצועה ומדוע הוא קיבל את התיקון"!

הנוהג גם חייב לקחת את הזמן ולקבוע מה רמת הזרם הדרושה לעבודה עם הכלב הספציפי שלו, זה מעבר למאמר הזה.

 

 

 

הבסיס של העבודה עם הקולר החשמל על כלבים אגרסיביים היא על ידי שהנוהג מציג את הכלב בסיטואציה של רמות הסחת דעת גובורות והוא נותן את פקודת ה"הסתכל אלי".

אם כלב אגרסיבי לא מציית הוא מקבל תיקון רצועה יחד עם זרם מתמשך מהקולר. רמת התיקון חייבת להיות מספיק חזקה כדי לגרום לכלב לשנות מבט ולהסתכל אלינו לפקודת "הסתכל אלי".

אם הכלב עבר אימון כראוי והתניה כראוי לא יהיה לו שום בלבול.

כאשר הנוהג מרגיש שהכלב מוכן להוספת כלב נוסף כהסחת דעת הוא יכול לקחת את הכלב לסביבה שהוא יפגוש בה כלב נוסף.

בנקודה הזו השיטה חוזרת להיות דומה לשיטות הישנות. אבל העבודה היא שהם שונות. ההבדל הוא שאנחנו מתקנים את הכלב אל שלא הסתכל עלינו כשביקשנו. הכלב מבין בדיוק על מה הוא מקבל תיקון.

זה הבדל עצום במוחו של הכלב. ברגע שהונחו היסודות כראוי אין שום בלבול אצל הכלב.

כשהכלב כן מסתכל עלינו אנחנו הופכים את הדבר למסיבה. אנחנו מתרגשים ונותנים לו מגוון פרסים.

בפשטות המטרה שלנו היא שהכלב יהיה מחובר אלינו למרות שאר הכלבים בסביבה. אנחנו עושים מה שנחוץ כדי שהכלב יהיה מחובר אלינו. חיברות היא על שהכלב מפוקס בתשומת הלב שלו עלינו לתקופות זמן ארוכות.

המטרה ארוכת הטווח שלנו היא לאט לאט להתקרב לכלבים אחרים ועדיין לקבל חיברות וציות מהכלב שלנו.

אבל ברגע שהכלב לא מציית לפקודת "הסתכל אלי" הוא מקבל תיקון רצועה יחד עם זרם מהקולר.

 

נקודה למחשבה, אם כלב אגרסיבי מסרב לשחק לאחר תיקון, זה אומר שעוצמת התיקון גבוהה מדי.

חשוב גם לציין שאנחנו לעולם לא נלך לפארק כלבים עם כלב אגרסיבי. אפשר להתקרב בשביל להתאמן על החיברות.

 

 

 

[/sociallocker]

  • 5/5
  • 1 rating
1 ratingX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%100%

פרסם תגובהhttp://leerburg.com/aggression-electriccollars.htm

סיפורים קשורים

השאר תשובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *